Trąšų ir pesticidų poveikis

Apžvalga

Trąšos ir pesticidai turi aiškių privalumų ir trūkumų, susijusių su jų naudojimu. Abu cheminių medžiagų tipai didina derlingumą ir todėl smarkiai skiria maisto gamybą, ypač tose šalyse, kurios periodiškai kovoja su badu. Kita vertus, jie abu gali sukelti vandens taršą, kai po kiekvieno kritulių erozijos žemės ūkyje esančios cheminės medžiagos kartu su eroduojančiais dirvožemiais. Kai kurios valdžios institucijos taip pat yra susirūpinę, kad pesticidai kelia grėsmę ne tik netikslinėms gyvūnų ir augalų rūšims, bet ir žmonėms.

Teigiamas trąšų poveikis

Nėra jokių abejonių, kad trąšos padidina pasėlių derlių visame pasaulyje. Moderniojo trąšų naudojimas praėjo po Antrojo pasaulinio karo. Naujos tręštos azoto trąšos taip pat maitino žemės ūkio srityje vykstančią specializaciją. Ūkininkai pasuko mažiau kultūrų, o tai greičiau paskatino dirvožemio išsekimą. Normanas Borlaugas, 1960-ųjų “Žaliosios revoliucijos” tėvas, kuris labai išplėtė maisto gamybą ir padėjo išvengti pasaulio bado, teigė, kad šiuolaikinis ūkininkavimas, įskaitant trąšų ir herbicidų naudojimą, galėtų “padvigubinti ar trigubai padidinti maisto gamybą” Afrikoje. Padidėjęs derlingumas taip pat sumažina laukinių žemės pavertimo žemės ūkiu poreikį, prisidedant prie biologinės įvairovės išsaugojimo.

Neigiamas pesticidų poveikis

Trąšų trūkumas yra tai, kad kai kuri dalis neišvengiamai nusiplauna vandenyje kartu su erozuojamomis nuosėdomis. Šis netikslio šaltinio nuotėkis vyksta visoje šalyje, o azoto trąšos patenka į upes, ežerus ir vandenynus, kuriuose jis sukelia eutrofikaciją ir “negyvas zonas”, kurios žudo vandens gyvybes. Eutrofikacija yra procesas, kai azotas maitina dumblių žydėjimą, bet kai miršia trumpalaikiai dumbliai, suskaidomosios bakterijos sunaudoja didžiąją dalį deguonies, užkertančio kelią vandens gyvybei. Be to, dirbtinių trąšų naudojimas vietoje gyvulių ar “žali” mėšlo – užauginti pasėliams į dirvą – galiausiai gali išeikvoti organinių medžiagų dirvožemiai, todėl jie praranda gebėjimą laikyti vandenį ir labiau pažeidinėti eroziją.

Teigiamas pesticidų poveikis

Pasak Nacionalinio aplinkos sveikatos mokslų instituto, terminas “pesticidas” apima chemines medžiagas, naudojamas vabzdžiams, grybams ir piktžolėms kontroliuoti. Pesticidai aptarnauja daug funkcijų, kai kurios iš jų yra labiau svarbios visuomenei nei kiti. Pesticidai gali užkirsti kelią pasėlių trūkumui, kontroliuoti invazinius augalus arba skatinti vienodai žalią veją. Kai kurie pesticidai sumažina vaisių ir daržovių dėmes, užtikrinant didesnę pasėlių dalį.

Neigiamas pesticidų poveikis

Pasak Nacionalinio aplinkos sveikatos mokslų instituto, pesticidai dar iki galo nepakankamai suprato poveikį žmonėms. Dauguma žmonių susiduria su tam tikru pesticidų kiekiu. Ūkininkai, kurie patiria įprastą pesticidų ekspoziciją, parodė tokius neurologinius simptomus kaip galvos skausmas ir rankų drebėjimas. Ypač vaikai gali būti labiau linkę į neigiamą poveikį, kurį sukelia pesticidų ekspozicija. Pesticidų nuotėkis gali turėti neigiamą poveikį ir netiksliniams organizmams. Pvz., “Roundup”, labai paplitęs herbicidas, naudojamas žemės ūkyje, yra labai toksiškas žuvims ir varliagyviams. Nacionalinė koalicija dėl be pesticidų turinčių vejų sako: “Iš 30 dažniausiai naudojamų vejos pesticidų, 19 yra susiję su vėžiu arba kancerogeniškumu, 13 yra susiję su gimdymo defektais, 21 su reprodukciniu poveikiu, 26 su kepenų ar inkstų pažeidimu, 15 su neurotoksiškumu ir 11 su endokrininės sistemos sutrikimu. “