Skydliaukės poveikis odai

Overactive skydliaukės poveikis

Pasak Nacionalinio diabeto ir virškinimo ir inksto sutrikimų instituto (NIDDK), skydliaukė sukelia dviejų hormonų (trijodotyronino ir tiroksino), kurie veikia odos drėgmės kiekį. Šie hormonai taip pat veikia metabolizmą, kūno temperatūrą ir kraujo, širdies bei nervų sistemos funkcijas, kurios netiesiogiai veikia odą. Jei skydliaukė išskiria per daug ar per mažai šių hormonų, tai gali sukelti įkyrus pokyčius odos sveikatai ir tekstūrai.

Neveikli skydliaukės poveikis

Kai skydliaukė tampa pernelyg aktyvi, tai gali sukelti būklę, vadinamą hipertiroidizmu. Naujosios Zelandijos dermatologų draugijos (NZDS) teigimu, simptomai, kurie gali būti susiję su padidėjusia skydliaukės veikla, yra padidėjęs odos gludumas ir drėgmė, šilta oda, apibūdintas niežėjimas (niežėjimas), dilgėlinė (dilgėlinė), padidėjusi odos pigmentacija ir paraudimas Veido ir rankų. Konkretus autoimuninių sutrikimų sukeltas hipertiroidizmas (Graveso liga) gali sukelti vitiligą – būklę, kurios būklė būdinga nereguliarios formos odos baltosioms dėmėms, atsiradusioms dėl pigmentinių ląstelių sunaikinimo. Odos pigmento praradimas gali pasireikšti ant veido ar kaklo, kūno raukšlių (alkūnės, pažastų, kaklo), sužalojimų ar kūnelių.

Pretibial Myxedema

Nepakankama skydliaukė gali sukelti būklę, vadinamą hipotiroidizmu. Hipotiroidizmas gali paveikti odą įvairiais būdais. Gali atsirasti būklė, žinoma kaip karotinemija, pasižyminti gelsva spalva. Oda gali tapti šalta, blyški ir sausa. Sausai odai gali būti didesnė rizika susirgti dermatitu ar odos uždegimu. Nors yra daug dermatitų tipų, hipotyroidizmo žmonėms gali pasireikšti egzemos skreplių (arba asteatoatinės egzema) – būklė, kai oda tampa sausa ir niežti, įtrūkimai ar įtrūkimai atsiduria į nereguliarus įtrūkimus. Akių vokai ir rankos gali išsipūsti ir patintis, o žaizdos ant odos gali užtrukti ilgai. NZDS taip pat pažymi, kad žmonės su neaktyviais šlapimo takais gali išsivystyti mucinozės – retų odos sutrikimų, kuriuos sukelia nuovargiai (želė panašus jungiamasis audinys) odoje.

Pasak NZDS, retais atvejais, vadinamu pretibial myxedema, kartais gali pasireikšti hipotirozė ar hipertireozė. Tai pasitaiko maždaug 5 proc. Pacientų, sergančių Graves liga (autoimuninė liga, sukelianti hipertirozę). Šiai būkle būdinga stora ir elastinga odos apatinė galūnė, nors kartais ji gali pasireikšti bagažinėje, veido ir viršutinės galūnėse. Pirminiai simptomai dažnai apima vienkartinę ar patinę išvaizdą ant nugaros ar kojų. Oda gali būti rausvos ar purpurinės spalvos ir gali atrodyti apelsinų žievelės. Kartais kai kurie atvejai gali sukelti odos pokyčius, panašius į karpų tipo pažeidimus. Plaukų folikulai taip pat gali tapti labai ryškūs ir matomi.