Kokie yra blužnies šalinimo padariniai?

Padidėjęs trombocitų skaičius

Blužnis yra už pilvo, esančio kairėje viršutinėje pilvo kvadrantėje. Jis yra maždaug penkių colių ilgio ir tris colius pločio, ir šiek tiek mažesnis nei du colius storio. Nors tai turi daugybę funkcijų, įskaitant filtravimąsi krauju, nenuoseklių ląstelių naikinimą, geležies ir kraujo saugojimą ir apsaugą nuo infekcijų ir parazitų — daugelis žmonių gyvena normaliu gyvenimu be blužnies. Chirurginio pašalinimo ar splenektomijos priežastys yra trauma, kepenų liga, infekcija, kraujo ligos ir vėžys. Kepenys, limfmazgiai ir kitos kūno dalys gali beveik visiškai kompensuoti blužnies praradimą.

Padidėjęs infekcijos pavojus

Po visų blužnies pašalinimo gali padidėti visų tipų kraujo ląstelės dėl organo, kuris paprastai yra atsakingas už perteklinių ląstelių naikinimą, nuostoliai. Pasak Amerikos pediatrijos chirurgijos asociacijos (APSA), šis poveikis tikimasi ir retai kyla vaikų susirūpinimas. Senyviems pacientams gali tekti kasdien vartoti aspirino ar kito kraujo skiediklio terapiją, kad būtų išvengta kraujo krešulių susidarymo dėl padidėjusių trombocitų ląstelių. Trombocitų kiekis paprastai patenka į normalią per pirmuosius metus, nes kepenys perima kai kurias funkcijas, kurias anksčiau apdorojo blužnis. Kraujo ląstelės gali būti pakartotinai peržiūrėtos kelis mėnesius, o vaistus reikia pakoreguoti arba nutraukti gydytojo priežiūrai.

Kelia susirūpinimą

Jei nėra blužnies, rimtos infekcijos gali atsirasti dėl to, kas paprastai yra nedidelės ligos. Rizika gali būti sumažinta vakcinų nuo pneumonijos, meningito ir gripo skyrimo prieš chirurginį blužnies pašalinimą, jei įmanoma arba netrukus po jo. APSA teigimu, rimtų infekcijų atsiradimo rizika vaikams yra daug didesnė nei suaugusiųjų. Paprastai ji per dvejus metus atliks splenektomiją, tačiau infekcija gali atsirasti bet kuriuo metu. Svarbu išlaikyti vakciną. Profilaktinį antibiotikų vartojimą rekomenduoja daugelis gydytojų, ypač vaikams, kol jie pasieks pilnametystę. Tačiau vaistų atsparių patogenų padidėjimas daro šį požiūrį prieštaringą. Visi pacientai turi būti mokomi, kad būtų išvengta nereikalingos rizikos ir būtų nedelsiant imamasi veiksmų po pirmųjų ligos požymių.

Po blužnies pašalinimo, kempingo metu ar planuojant tarptautines keliones reikėtų atkreipti ypatingą dėmesį. Patyrusio gydytojo patarimas gali padėti priimti sprendimus dėl papildomų vakcinų rekomendacijų, papildomų atsargumo priemonių, siekiant išvengti uodų ir erkių įkandimų bei prevencinių vaistų tiekimo. Kai kurios paskirties vietos yra labiau pavojingos nei kitos, pavyzdžiui, vietovės, kuriose maliarija yra endeminė. Remiantis visuomenės sveikatos ir infekcinių ligų departamento duomenimis, kitos paskirties vietos persvarstyti yra Saudo Arabija, kur meningito infekcijos didėja, o Ispanijoje, kur penicilinui atsparios bakterijos vis labiau paplitęs.